German
English
Kategorie
Látky a vliseliny
Úvod Newsletter

FISKARS

Fiskars je světouznámou značkou, která nabízí funkční, uživatelsky příjemné, kvalitní a trvanlivé výrobky, které svým intuitivním a komfortním designem usnadňují práci a , snižují námahu. V naší nabídce najdete od společnosti pouze vysoce kvalitní originál nůžky Fiskars.

Společnost Fiskars byla založena v roce 1649 a je nejstarší ve Finsku. S nástroji pracujeme již od svého založení před více než 360 lety a výrobní technologie neustále inovujeme.Své kořeny máme ve vesničce Fiskars, idylickém centru umění a designu, kde se moderní estetické cítění snoubí se starou tradicí. Spoleřnost Fiskars začala v roce 1967 vyrábět jako první na světě nůžky s plastovýmí držadly. Od té doby se prodala po celém světě více než miliarda těchto nůžek. Jejich oranžová držadla se stala ikonou moderního designu a barva charakteristickým poznávacím znamením pro výrobky Fiskars.Fiskars je nejznámější značka nůžek na světě.

 

Řadit:
Výrobci:

Dědictví

Od roku 1649 do současnosti
Během sedmnáctého století vzniklo ve Finsku několik železáren. Velká plocha lesů spolu s nespoutanou silou vody a dostatkem řek vhodných pro dopravování materiálu vytvářela ideální podmínky. Železárny v Antskogu vznikly v roce 1630. Pak následovaly železárny v Billnäs v roce 1641. Ve Fiskars začala výroba v roce 1649 a dnes je společnost Fiskars jedním z nejstarších výrobců na světě.

1649 – Založení železáren Fiskars

V době, kdy byly založeny železárny ve Fiskars, patřilo Finsko Švédsku, které bylo jedním z největších výrobců oceli v Evropě. Švédská královna Christina udělila v roce 1649 dánskému obchodníkovi Peteru Thorwösteovi privilegium vyrábět kované železné výrobky. Proto poté mohl založit v malé osadě Fiskars v západním Finsku vysokou pec a hamr. Jeho firma i osada se brzy proslavily kvalitními výrobky z oceli.

Osmnácté století – od oceláren k výrobě mědi
Koncem 18. století byly ocelárny převzaty rodinou Björkmanovou a výroba se zaměřila na zpracovávání měděné rudy z blízkého dolu v Orijärvi. Po vyčerpání zásob rudy byla tavící pec roku 1802 zavřena. Od té doby nedochází ve Fiskars k primární produkci oceli ze železné rudy.

1822 – Začíná Julinova éra
V roce 1822 koupil Fiskars lékárník Johan Jacob Julin (později von Julin) z Turku. Fiskars zaznamenalo významný růst a produkce se zaměřila na sekundární zpracování oceli na výrobky. Během svého působení Julin postavil školu, ve které děti (včetně pracujících) získávaly vzdělání, a tím přeměnil Fiskars v moderní firmu. Pokrokový Julin pak založil v roce 1832 první přesnou kovárnu, která se změnila v roce 1837 v první strojní kovárnu v zemi. Ve třicátých letech 19. století byl ve Fiskars vyroben první parní stroj ve Finsku. Do konce století se Fiskars mohl pochlubit výrobou čtyřiceti různých modelů pluhů, speciálně navržených pro finskou půdu.Tradiční důraz kladený ve Fiskars na inovace vzniká právě v této době.

1883 – Fiskars se stává společností s ručením omezeným
Po smrti J.J. Julina je podnik řízen radou, ve které získává největší podíl Emil Lindsay von Julin a zakládá s.r.o. V roce 1915 je zaznamenáno Fiskars na Helsinské burze, jako akciová společnost.

1918 – Fiskars roste a rozvíjí se
Produktivita výroby roste díky zlepšení výrobní technologie a modernizaci válcoven v Åminnefors. Rozšiřuje se sortiment a Fiskars zakládá první finskou továrnu na výrobu pružin. Společnost kupuje firmu Inha Works v Ähtäri a společnosti Billnäs Bruks Ab a Oy Ferraria Ab.

1929 – velká krize na burze a recese
Finská ekonomika trpěla velkou hospodářskou krizí z roku 1929, čímž byla expanze společnosti Fiskars zpomalena. Krize přetrvávala ve Finsku do poloviny třicátých let. Přesto se až do konce druhé světové války nepodařilo vedení společnosti Fiskars realizovat plány na převedení výroby na sériovou.

1967 – Fiskars jako první na světě zahajuje výrobu nůžek s plastovými držadly

Nůžky s oranžovými držadly jsou jedním z nejznámějších výrobků Fiskars. Ale proč jsou držadla zrovna oranžová?
V roce 1967 měly být vyrobeny první prototypy nůžek s plastovými držadly. Designéři se rozhodovali mezi zelenou, černou a červenou barvou držaadel. Když byl ale vyráběn první prototyp, zůstal v lisu zbytek oranžové barvy z předchozí výroby a technik, který jeho výrobu zajišťoval, ji použil právě na výrobu prvního prototypu, načež vyrobil další tři v požadovaných barvách. Hlasování ve Fiskars potom rozhodlo, že oranžová vypadá nejlépe. A tak vznikly nůžky, které proslavily společnost Fiskars po celém světě.
Bar

va Fiskars Orange®byla registrována jako ochranná známka ve Finsku v roce 2003 a USA v roce 2007.

1977 – V USA založena továrna na výrobu nůžek

Expanze společnosti Fiskars začala založením továrny ve Spojených státech. Přítomnost v nejsilnější ekonomice světa se ukázala jako úspěšná volba. Tento krok poskytl Fiskars základ mezinárodního obchodu se svými výrobky, rostoucí otevřený trh a cenné obchodní a profesní zkušenosti. 
21. století
Ve dvacátém prvním století vsadil Fiskars na spotřební výrobky a firma dále rostla díky akvizicím. Společnost Gerber Legendary Blades, která k Fiskars patří již od roku 1987 a specializuje se na outdoorové aktivity, byla ještě posílena akvizicí společnosti SILVA v roce 2006. Převzetí společnosti Iittala v roce 2007 posílil pozici Fiskars na poli domácích potřeb, zatímco firma Leborgne posílila zahradní divizi.

Fiskars dnes
V roce 2009 oslavila firma Fiskars 360 výročí od svého založení. Dnes je Fiskars mezinárodní společností se zaměřením na potřeby zákazníků v oblasti oblasti domácích potřeb, zahradního nářadí a výrobků pro pobyt v přírodě. Nejdůležitější značky, které patří Fiskars, jsou Iittala, Gerber a Buster. Naší důležitou součástí je také společnost Wärtsilä.