German
English
Kategorie
Látky a vliseliny
Úvod Newsletter
Hl.strana / Bernina 830

Bernina 830

                    AKCE,  AKCE, AKCE,    od 5.6.2024 - 30.9.2024   AKCE, AKCE, AKCE, 

při současné koupi šicího a vyšívacího stroje nebo pouze vyšívacího stroje, poskytneme slevu 50% na všechny vyšívací moduly + navíc ještě obdržíte zdarma software pro PC: obj. č. 1057165.0.04, V9 Creator plná verze (software, kde je již možné vytvářet vlastní výšivky).

 

Bernina 830 je nejlepší domácí šicí stroj na světě a proto Vám zde přinášíme veškeré postřehy z detailního prozkoumání od zkušených švadlenek z Bernina klubu.

DÍL PRVNÍ: Jak spodní cívka na 830 přelstila pana Murphyho

Všechny určitě známe ty chvíle, kdy se soustředíme na volné quiltování nebo šijeme roh deky ….a přesně v tu nejmíň vhodnou chvíli nám dojde spodní nit. My zoufáme, pan Murphy se usmívá a škodolibě si mne ruce.Ovšem s Berninou 830 přestávají Murphyho zákony platit.Ta krásná, nová 830, má totiž kontrolu množství nitě ve spodní cívce. Na obrazovce, pěkně proti očím, se nám ukazuje, kolik spodní nitě je ještě k dispozici. Takže při volném quiltováním, vyšívání apod. stále víme, kolik nitě nám ve spodní cívce zbývá, a můžeme se vyhnout nepříjemným překvapením.830 má ještě další vychytávky na spodní cívce. Spodní cívka je o 40% větší než ta, na kterou jsme zvyklé. Takže se můžeme oddat své kreativitě a nezabývat se doplňováním spodní nitě. Spodní cívka má zcela nový způsob uložení. Ovládáme ji jedním prstem. Cívka se vyhoupne, my ji jen zmáčkneme a uvolníme. Stejně se vkládá. Nasadí se na střed, zamáčkne prstem a je hotovo. Kromě jednoduchého ovládání je spodní cívka velmi pohodlně umístěná, takže ji můžeme měnit a nemusíme rozpracované šití odkládat stranou.Co k tomu dodat? Snad jen to, co píše Bernina:”… and you can just play and play and play” neboli " .. a my si můžeme jen hrát a hrát a hrát” Kdo nevěří, ať se přesvědčí

https://www.bernina8series.com/videolist-n15-sE.html

Multišpulka je součástí nové 830 

Mým oblíbeným doplňkem při šití je multišpulka. Je naprosto zřejmé, že právně ona je jedním z nejdůležitějších pomocníků pro krásné vázání stehu. Nedočkavě jsem čekala na tuto zprávu z výzvědné mise. A je to tady!

Jitko, máš slovo...

 

Nová Bernina 830 má multišpulku přímo součástí stroje. Multišpulka  nám umožňuje mít velké, střední i malé cívky s nití neustále k dispozici. Cívky jsou ve svislé poloze, nit je vedena přes teleskopický držák a tím se zcela hladce odvíjí, bez ohledu na výšku cívky.A aby toho nebylo málo. Navíjení spodní cívky je pro lepší dostupnost  umístěno na přední straně stroje. Při navíjení spodní cívky můžeme nastavit nejen rychlost návinu, ale i jeho množství. 

Pracovní prostor nových dimenzí Úkol na dnešní den byl jasný. Při naší misi je nutné pořádně oťukat prostor kolem té dámy - nic nás nesmí překvapit! Každý, kdo se do něčeho takového pustí, musí znát možnosti, úskalí a prostor pro svoji práci. Jitka prozkoumala terén a zaslala nám zprávu, která vyráží dech a zvyšuje naši pozornost! Sledujte především vy, které se věnujete velkým projektům, dekám a „dvojdekám"a také vy, které máte rády pohodlí a svobodu při své práci. 
BK

Nová Bernina 830 nám nabízí dvakrát větší prostor než standardní domácí šicí stroje a o 50% více místa než největší stroje ve své třídě! Prodloužené rameno má délku 15 palců (tedy cca 38cm), pracovní prostor od jehly doprava je dlouhý 12 palců (30cm), má větší výšku a diagonální délka pracovního prostoru je 12,5palce(31,5cm) oproti 8palcům (20cm) na standardních strojích.Bernina 830 poskytuje největší prostor pod jehlou. 15mm prostoru pod patkou nám dovoluje otáčet a upravovat i nejsilnější vrstvy látky. Tento zdvih patky je nejvyšším zdvihem patky mezi šicími stroji na trhu!Pokud přidáte vyšívací modul, 830 má délku impozantních 40palců (101cm).Volitelný „jumbo" vyšívací rám (40x26cm) nabízí největší prostor na vyšívání bez nutnosti otáčet nebo přemísťovat práci.

Naše výzvědná mise pokračuje! Jitka si dnes vzala pod svůj drobnohled naši dámu tak trochu zezadu... Možná ji inspirovala vlastní práce u šicího stroje. Už jsem viděla nejednu velkou deku, kterou sama šila :-). Nuže Jitko, na co jsi se to zaměřila? 

 

 Máte někdy pocit, že potřebujete 3. ruku, jinak neudržíte látku tam, kde chcete? Bernina 830 vám tuto 3. pomocnou ruku nabízí - jmenuje se duální systém horního podávání.Kdo šije oblečení nebo experimentuje a tvoří i z jiných než bavlněných látek, tak ví, jak dokáže takové hedvábí, samet nebo trikot potrápit. Jak se nám ty nádherné materiály pod patkou rozbíhají, kloužou pod rukama, lepí se a posunují, ujíždí a smekají se.Bernina 830 na tyto problemáře vyzrála! Má zabudovaný duální systém horního podávání. Co to je? Je to ještě jedna patka horního podávání, která nám krásně podává a drží látku, takže látka se  nikam nesmeká, neujíždí a neutíká. Ano, rozumíte tomu správně, na stroji máte nasazenou patku, kterou jste si vybrali a k této patce vám pomáhá látku podávat a přidržovat patka duálního podávání. Ta je umístěná za běžnou patkou, takže máte přehled a prostor pro své tvoření. Duální podávání lze nastavit dle typu látky, takže práce např. se sametem je pohádka. Duální podávání se dá kdykoliv vypnout, prostě se odklopí a šije se bez něj. Samozřejmě, máme k dispozici i kráčející patku, tu využijeme k prošívání mžížek a osnov, k prošívání sendviče. Ale pozor! K lemování sendviče můžeme opět využít pomocnici duální podávání s patkou , která nám pro lemování vyhovuje. Neboť 830 je dámou z rodiny Bernina, můžeme od jejího podávání očekávat nejvyšší míru přesnosti, trvanlivosti a odolnosti. Poskytuje nám to nejlepší, co je v současné době ve světě k dispozici. 

Tak se mi zdá, že náš detektiv v sukni má v úmyslu přeběhnout na druhou stranu! Svůj kontakt s B830 po internetu přestává vnímat jako výzvědnou misi, ale jako báječná setkání s námi sledovaným objektem! Musíme být v pohotovosti!
Vypadá to Jitko, že dnes sis pořádně pohrála …
 


 Nudíte se a chybí vám prostor pro vaši tvořivost? Pak je tu pro vás několik vychytávek kontroly stehů na nové Bernině 830, s nimi vám totiž bude chybět už jenom dostatek času. 
Exklusivní vychytávka, Bernina regulátor stehů, neboli naše oblíbená BSR patka, nám poskytuje nejzazší možnosti pro průchod naší tvořivosti. Tato revoluční patka udělala z volného quiltování nekonečnou zábavu. Naše stehy jsou krásně stejnoměrné, bez ohledu na to, jestli šijeme pomalu nebo rychle.  Ale pouze Bernina 830 nám nabízí vícesměrové šití v plném rozsahu 360 stupňů pro všechny 9mm stehy. A to není všechno, nekonečně můžeme nastavovat délku a šířku všech našich stehů. Ale to je jen předkrm. Kromě toho všeho máme absolutní kontrolu stehů na dotykové obrazovce přímo proti očím. Pomocí funkce "Přetáhni a umísti” můžeme jednoduše kombinovat stehy. Prstem nebo dotykovou tužkou je prostě vezmeme z obrazovky a naskládáme si je v libovolném pořadí, propojíme spojovacími stehy a už šijeme. Vychytávka rychlé zpátečky nám umožní vrátit se zpět do přesně stejné dírky, takže při šití vzad nevytváříme v látce nové dírky.

 

A paměť změn stehů si za nás pamatuje upravené stehy v případě, že stroj vypneme nebo nám vypadne elektřina.

Jitka si užívá zimu, já si užívám chřipku. Tímto vysvětluji technickou pauzu v našem seriálu. Nejprve jeden syn, potom druhý syn a nyní to vypadá, že i manžel nabírá obrátky a řítí se rychlostí větru do náruče chřipky. Jarek Nohavica zpívá o ladovské zimě, ale jak je vidět, ani mě ani Jitku nepřesvědčil, již se všichni těšíme na jaro…

Co pro nás dnes Jitko máš? Co jsi zjistila? 

 Venku sněží a mrzne, ze silnic se nám staly ledovky, do práce jedu skoro krokem. To není nic pro mě, mám ráda rychlost, práci co uprašuje pod rukama, žádné zdržování, žádná ztráta času, vždy´t je ho pořád takový nedostatek.Zoufám a hledám rychlost někde jinde.Samozřejmě, naše dáma Bernina 830 mě opět nezklamala. Posuďte sami:  Bernina 830 se pyšní rychlostí až 1100 stehů za minutu při šití a až 1000 stehů za minutu při vyšívání.  Je to nejrychlejší domácí šicí stroj. Jen připomínám, že šicí stroje konkurenčních značek dosahují v průměru kolem 765 stehů za minutu. Ale co je naprosto výjimečné, je fakt, že ani při nejvyšší rychlosti Bernina 830 nevibruje, neposkakuje, jen si spokojeně pobrukuje. I při nejvyšší rychlosti je vaše výšivka oslnivá a i vaše nejširší dekorativní stehy jsou bezvadné. Rychlost můžete velmi jednoduše přizpůsobit, příhodně umístěným posunovacím ovladačem rychlosti na přední straně stroje. Ale není důvod zpomalovat. V kombinaci s jumbo cívkou a multišpulkou se můžete ponořit do své práce na mnohem delší dobu, než kdykoliv předtím. Jedno upozornění výrobce: Může se stát, že se tak ponoříte do své tvořivosti, že ztratíte pojem o čase.  A proto je na dlouhém seznamu skvělých vychytávek také elektronický budík, který vás (Bohužel pro vás, Bohu dík pro rodinu) vrátí zpět do reality. 

PC, šicí stroj a já? Nikdy!!

Co řekneš mně, ženě středního věku, k takovému postoji ty - mladá, ambiciózní a bystrá dívka?

Jste milovnicí počítačů, nových technologií a práce v jednotlivých programech je pro vás hračkou? Nebo naopak patříte do tábora těch, co s počítači nekamarádí a drží se od nich raději stranou?Ať už patříte do první nebo druhé skupiny, nová Bernina 830 svojí obrazovkou a jejími vychytávkami naprosto uspokojí obě strany.Říkáte si, že to nejde, že to není možné? Tak pozorně čtěte a pochopíte, že tato dáma k nám opravdu přichází s nevídanou nabídkou. A nejen že pochopíte, ale budete nadšeni.Pouze Bernina upoutá pozornost svojí centrálně umístěnou obrazovkou. Jediným letmým pohledem máte pod kontrolou jehlu i obrazovku. Obrazovka je pěkně velká, 7 palců, v provedení TFT technologie, tedy technologie s vysokým rozlišením grafiky a svěžími barvami. A to je přesně to, co potřebujeme pro výšivky: skvělou grafiku, jasné barvy, možnost upravit světlost a kontrast dle našich potřeb. Obrazovka je ultracitlivá na náš dotyk prstem. A proč je to tak báječné? Protože tím svým jedním prstem velmi lehce a jednoduše říkám stroji, co má dělat. Všechny funkce jsou umístěné na hlavní obrazovce a velmi jednoduše se ovládají pouhým dotykem prstu, žádná klávesnice, žádné trable. Jednotlivé funkce jsou zobrazené velkými a velmi srozumitelnými ikonami. Je nutné zmínit velmi příjemnou funkci "Přetáhni a umísti”, tedy schopnost prstem uchopit a umístit všechny vyšívací stehy do výšivky, kombinovat stehy, spojovat stehy. Kromě toho zde máme k dispozici nabídku 150 motivů od světoznámých designerů.Hodnoceno jedním slovem: ÚŽASNÉ.Moc se těším, až tuto dámu nebudu jen potají špehovat a vyzvídat, ale až k ní zasednu a pořádně si všechny ty vychytávky vyzkouším. Zimovi nás napínají, kdy to bude, ale věřím, že už to nebude dlouho trvat.

Toužení

Na začátku čtení zprávy z výzvědné mise, jsem získala podezření, že mladá energická dáma, jakou Jitka je, také dokáže v plném nasazení ztratit dech. Dokonce jsem ji málem podezřívala, že si za sebe našla náhradu! Ovšem závěr, ten mě ujistil o opaku. Posuďte sami- má kolegyně je přímo nabitá energií - UŽ KONEČNĚ ŠÍT NA BERNINĚ 830! 

  Vážené dámy, tentokrát jsem na výzvědách nebyla já, ale ...věřte nevěřte můj partner. Teď jste asi hodně zvědavé proč.Kdykoliv totiž vyšívám na své milované Auroře, je to akce pro nás oba na celý večer: Já připojuji modul, on startuje počítač, já napínám látku do rámu, on vyhledává vybranou výšivku, já nasazuji rám, on výšivku zvětšuje, zmenšuje, natáčí, on posílá výšivku, já spouštím stroj, zkrátka já obsluhuji stroj, on obsluhuje počítač.Nedalo mu to a chvíli sledoval dámu B. a vypátral:Vyšívací modul na dámě B se lehce nasadí na stroj a není potřeba ho již připojovat kabelem, je připojen bezdrátově.  Rychlost výšivky je neuvěřitelných 1000 stehů za minutu, žádný jiný domácí stroj takové rychlosti nedosahuje. Ve výbavě jsou 4 velikosti rámu, od nejmenšího až po jumbo rám, který je tak velký, že jím proleze i štíhlý muž. Jumbo cívka, která pojme o 40% více spodní nitě, se jednoduše nasadí a stroj si ji zhoupne na své místo. Kombinace těchto vychytávek dělá z Berniny 830 nezbytnou nutnost pro každého, kdo vyšívá.  Ale to je jen na začátek. Tato dáma vládne nejen rychlostí a sílou, ale i mnohými podpůrnými funkcemi, které zvyšují náš komfort. Je velmi jednoduché najít správnou pozici v případě přerušení výšivky nebo výpadku el. energie.  Schopnost nekonečných výšivek dává možnost vertikálně napojovat motivy a dokonce nám zjednoduší práci referenčními body pro posunutí rámu. To je úžasné pro vyšívání bordur.Jeho závěr? S dámou B830 zvládnu vyšívání zcela sama a ON se může věnovat svým chlapským záležitostem.  A jak to vidím já? Zavřu oči a představuji si kombinaci rychlosti, obrovské plochy a téměř nekonečné spodní nitě - to vše bez komentářů a připomínek. Před očima mi pluje krémová dvojdeka ... bloky trapunta šitého na stroji bez otáčení rámu....dětská deka - redwork se Sunbonetkami (to je Aničky sen)...jarní moderní štola na velký jídelní stůl s výšivkou uprostřed po celé délce jen s jedním posunutím látky.....tašky s nekonečnou kombinací výšivek, stehů a designů od renomovaných návrhářů. Áááách, dámo B, kdy rozhrneš oponu a předvedeš nám své mistrovské umění???

Jaro je tu.

 


Jak je vidět, zapůsobilo i na moji mladou kolegyni... Totálně propadla Bernině 830 a není cesty zpět. Ovšem i já musím přiznat, že se Jitce vůbec nedivím. Ten stroj ... prostě stojí za úlet - je to láska na celý život. 
Před několika dny mi z velké dálky napsala má přítelkyně, které B 830 v ten den dorazila domů. První zpráva od ní byla:"právě dorazily krabice", pak se celý den nedělo nic, jako by se má přítelkyně propadla. Již jsem začala být nesvá, když tu přišla večerní zpráva: „ je to elegán". Protože ji dobře znám, vím, že je ztracená. A Jitka? Posuďte samy - stejný případ.

Povídali jsme si o mnoha přednostech ostře sledované dámy Berniny 830. Minulý díl byl dílem osmým a předpokládala jsem, že tato symbolická osmička moji výzvědnou misi ukončí, neboť bude vyzrazeno a napsáno vše, co se dá.   Hluboce jsem se mýlila. Dáma B má takové nepřeberné množství předností a vychytávek, že musíme v naší detektivce pokračovat.  Jen doufám, že do jejího představení na Prague Patchwork Meetingu 3.- 5.dubna, v hotelu Pramen, toho stihneme probrat co nejvíce. Navrhuji uzavřít dohodu, já se budu snažit toho vyzvědět co nejvíce a a vy budete poctivě číst a studovat. Takže na výstavu přijdeme výborně teoreticky připravené a dámu B si tam budeme s chutí a přehledem užívat.Takže co máme na pořadu dne dnes? Podívala jsem se na to, co za nás ona dáma udělá a jak nám naši práci usnadní:Nejdříve zmíníme BSR patku (automatickou regulaci stehů) jako součást příslušenství. ( Pro neznalé, které s Berninou dosud nekamarádí: Naše milovaná BSR patka si hlídá rychlost pohybu látky při volném quiltování, a podle toho mění délku stehu. Takže všechny stehy jsou stejně dlouhé, bez ohledu na rychlost, jakou pohybujete látkou. Berniňačky znají a spokojeně vrní.)Dalším pomocníkem je automatické navlékání nitě, včetně jejího provléknutí jehlou a zajištění proti vyklouznutí při rozjezdu. Jen si vzpomeňme, kolikrát nám nit při rozjezdu utekla...Bernina 830 si sama hlídá a nastavuje správné napětí nitě. Sama pozná, kdy mají být vypnuté zoubky dolního podávání a spustí je (BSR patka a vyšívání). Pohlídá si také tloušťku látky a podle toho nastaví přítlak. Informuje nás o množství nitě na dolní cívce, takže nás nečekají žádná nepříjemná vyrušení z naší kreativní práce.830 pozná, jakou máme nasazenou patku, a poradí nám, jakou použít rychlost, výšku patky, šířku a délku stehu.A pokud se náhodou, i přes všechny ty rady ztratíme a nebudeme si vědet rady, animace na obrazovce nás zachrání a pomůže nám s jakoukoliv funkcí.Ovšem! Pokud potřebujeme tvořit, jít naší vlastní cestou, dáma 830 nám v tom nebrání. Nechá nás pracovat s nekonečnou variabilitou šířky a délky stehů a můžeme si měnit polohu jehly v 11 pozicích dle potřeby pro jakékoliv stehy.A jestli nám to nestačí, tato dáma nám, pokud si to přejeme, automaticky ořízne nit na konci švu.Teď nás může napadnout: Ona všechno udělá, co budu dělat já? Co na mě vůbec z toho šití zbude?Tato dáma za nás udělá, nastaví a ohlídá většinu technických záležitostí.  Naše sny, představy, nálady a pocity a jejich vyjádření, ztvárnění, zhmotnění - to je naše práce, to za nás žádný stroj nikdy neudělá - na štěstí! Dáma B nás posouvá blíž k šití bez hranic, bez omezení

Milé přítelkyně, Při sledování dámy B 830 si říkám, že má obrovské množství vychytávek, novinek a vylepšení. A tak jsem trochu popátrala, jaké příslušenství je součástí standardu, a které doplňky a vychytávky si můžeme pořídit navíc. Bernina 830 má doslova hejno báječného příslušenství, které je součástí standardní dodávky nejen v části šicích funkcí, ale i pro vyšívání. Poté, co je jednou vyzkoušíme, budeme se divit, jak jsme bez nich mohly dosud vůbec žít.A co je tedy součástí standartu?Samozřejmě naše milovaná BSR patka pro volné quiltování s automatickou regulací délky stehů. Tato BSR patka šije nejen rovným, ale i cik cak stehem.Nasazovací stolek, který nám umožní změnu z výšivky k šití a zpět, aniž by se musel vyndat. Duální podávání, tedy jakási 3.ruka, která nám pomůže lehce šít zlobivé látky jako hedvábí, trikot apod.Výborným pomocníkem je software Art design, ve kterém můžeme upravovat naše výšivky, stranově je obracet, vytvářet nápisy apod.Obsáhlá kolekce nejpoužívanějších kovových patek.Ve standardu jsou, spolu s vyšívacím modulem,i vyšívací rámy tří velikostí. Pokud chceme ještě více prostoru pro naši kreativitu, můžeme výbavu doplnit a rozšířit o:Jumbo rám (veliost 400 x 260 mm / 16 x 10 palců), který nám umožní vyšívat velké celky bez posouvání a  stranového převracení.Kráčející patka nám umožní prošívat sendwiče bez posunu vrstev. Quiltovací rám (berany), který nám umožňuje díky vychytávce otoč-a-uzamkni měnit jednoduše velikost quiltované plochy od 60 do 120 palců (- king velikost deky).Pokud nám nestačí obrovské možnosti výšivek ve standardu, můžeme si přikoupit Bernina vyšívací software v5součástí nichž jsou programy jako Bernina quilter, Cross stich a Photo snap a pak už můžeme digitalizovat, pracovat s fotografiemi, používat speciální efekty. To už se z nás stávají    profesionálové a ve vyšívání nemá naše tvoření hranic.A pokud řešíte poslední praktickou otázku Kam s tím?Bernina má řešení:  Speciální stůl na Berninu 830, který vyhovuje její velikosti a síle. Pak se z našeho šicího koutku stává opravdové studio. https://www.bernina8series.com/  

 

Jitka  

 

 

 

Jitko, krásně jsi završila náš detektivní seriál a já Ti upřímně děkuji za spolupráci. Doufám, že se budeš podílet na další sérii příběhů o B 830. Tato nebude již výzvědná, ale testovací. Spolu s námi se na něm budou moci podílet také všechny nové majitelky B 830.

No, a abych se i v tomto díle alespoň trochu uplatnila, přidávám pár postřehů:

Quiltovací rám lze použít bez problémů s Aurorou a Artistou. Přitom kombinace s Aurorou je cenově absolutně bez konkurence. V USA je cena rámu cca 40.tis Kč! Uvědomíme-li si, co všechno Aurora, která quiltuje na quiltovacím rámu, umí, že nešije pouze rovně a případně cik cak, ale že je to stále ta Aurora, která má BSR, zatkávání, vyšívací modul s profesionálně provedenými jakýmikoli výšivkami a všechno to, co potřebujeme ke kreativní tvorbě ... vážené dámy není o čem dále přemýšlet. To, co Bernina nabízí, je tak široká škála perfektních strojů v dobrých cenových relacích,v nichž si může vybrat každý. Informujte se stáncích Bernina na mezinárodní výstavě v Praze - Prague Patchwork Meeting 3. - 5. dubna 2009 nebo přímo u vašich prodejců Berniny.)

Jumbo rám naleznete v typu měsíce: Hubněte s Berninou, kde jej máte možnost vidět na docela veselém videu. Prohlédněte si ho na téže výstavě.

A co se týče šicího stolu s „výtahem" pro stroj - je opravdu báječný. Samozřejmě můžete použít také jakýkoliv jiný stůl, který je pevný a unese 17kg železa :-). Mám vyzkoušený standardní kuchyňský stůl z Ikea a šije se na něm také moc dobře. Takže se nelekejte - nebudete muset opustit svůj oblíbený stůl, pokud nebudete chtít! Při další sérii (tentokrát testovací) našeho seriálu „B830" na shledanou!Bohdana PS.: rády Vás také uvidíme osobně v expozicích Berniny na mezinárodní výstavě v Praze - Prague Patchwork Meeting 2009